Haber

ABD’li diplomatlar, Dışişleri Bakanı Blinken’in ziyareti öncesinde Pekin’de

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Doğu Asya ve Pasifik Daniel Kritenbrink liderliğindeki bir heyet, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in önümüzdeki ay Çin’e yapacağı ziyaret öncesinde Pekin’e geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Çin ve Tayvan Direktörü Laura Rosenberger’in yer aldığı heyetin, Blinken’in ziyaretine hazırlık amacıyla görüşmelerde bulunması bekleniyor.

Çin’in ardından Güney Kore ve Japonya’yı ziyaret edecek olan grup, ABD Lideri Joe Biden ile Çin Devlet Lideri Xi Jinping’in 14 Kasım’da Endonezya’nın Bali Adası’nda yaptığı görüşmenin ardından Pekin’i ziyaret eden ilk üst düzey diplomatik heyet oldu.

Biden ile Xi arasındaki görüşmede iki ülke arasındaki iletişim kanallarının açık tutulması ve Dışişleri Bakanı Blinken’in Çin’i ziyaret etmesi kararlaştırıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ziyaretin “iki ülke arasındaki rekabetin sorumlu yönetiminin sürdürülmesi ve potansiyel işbirliği alanlarının araştırılması” amacına yönelik olduğu kaydedildi.

Biden-Shi görüşmesinin ardından ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Çin Savunma Bakanı Vey Finghi, geçtiğimiz ay Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nin (ASEAN) genişletilmiş Savunma Bakanları Toplantısı marjında ​​yüz yüze görüşme gerçekleştirdi.

İki ülkenin iklim temsilcileri, geçen ay Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP 27) da bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu