Haber

Protokol metninde en dikkat çeken madde! 6 Tablo’nun “sonlandırılacak” dediği uygulamaya Özdağ, “Devam” dedi

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, ikinci tip seçimde Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini açıkladı.

4. SAYI İLGİ GÖRDÜ

İki taraf arasında bir de mutabakat zaptı imzalandı. 7 maddelik protokolün en dikkat çekici unsuru 4. madde oldu. Bu kapsamda, “Devletin varlığını ve bütünlüğünü amaç edinen başta FETÖ, PKK ve IŞİD olmak üzere tüm terör örgütleriyle etkin ve kararlı bir şekilde mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde devlet görevlilerine atama uygulaması Terörle ilişkisi hukuki delillerle ispatlanan yerel yönetimlerin yerine yargı kararı çerçevesinde yola devam edileceğini belirterek, “Terörle müzakere yapılmayacak, çaba sarf edilecek. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

“YARGI KARARI” DETAYININ ALTI ÇİZİLİ

Bu madde ile yerel yönetimlerde kayyum uygulamasının devam edeceği görülüyor. Ancak Millet İttifakı’nın imzaladığı Ortak Politikalar Mutabakatı’nda kayyum uygulamasına son verileceği belirtildi. Bu noktada; Özdağ-Kılıçdaroğlu arasındaki sözleşmede, belediyelere ancak yargı kararıyla kayyum verileceğinin altının çizilmesi taraflar arasında orta yol olarak yorumlanıyor.

CHP ile Zafer Partisi arasında imzalanan protokolün 7 temel ilkesi şöyle:

  1. Anayasamızın ilk 4 maddesi ile 66. maddesinde yer alan Türk Vatandaşlığı tanımı ve içeriği aynen korunacaktır.
  2. 1924’te kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.
  3. Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacı ve kaçaklar en geç 1 yıl içinde ülkelerine geri gönderilecek.
  4. Başta FETÖ, PKK ve DAİŞ olmak üzere devletin varlığını ve bütünlüğünü amaç edinen tüm terör örgütleriyle aktif ve kararlı bir çaba sarf edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki delillerle ispatlanan yerel yönetim yöneticilerinin yerine devlet görevlilerinin yargı kararı çerçevesinde atanması uygulamasına devam edilecektir. Terör müzakere edilmeyecek, halledilecek. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.
  5. Devletin tüm birimlerinde yapılacak atamalarda sadakatin değil liyakatin esas alınması sağlanacaktır.
  6. Tüm yolsuzluklar, yasa çerçevesinde çok aktif bir şekilde ele alınacaktır.
  7. Devletin vatandaşlarına karşı şeffaf ve açık olması gerektiği konusunda mutabık kalındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu