Haber

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Krizden Etkilenen Kadınları ve Kız Çocuklarını Desteklemek İçin 1,2 Milyar Dolar İstedi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 14 Aralık (Xinhua) — Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Salı günü 65 ülkede krizlerden etkilenen yaklaşık 66 milyon kadın, kız çocuğu ve gence ulaşmak için 2023’te 1,2 milyar dolarlık bir bağış toplama çağrısı başlattı.

UNFPA basın bildirisi, BM’nin cinsel sağlık ve üreme sağlığı kurumunun şimdiye kadar talep ettiği en büyük fon miktarının Afganistan için 289 milyon $, Ukrayna için 70 milyon $, Somali için 62 milyon $ ve Haiti için 23 milyon $ olduğunu söyledi.

2022’de insani ihtiyaçlar sarsıcı seviyelere yükseldi. Zorla yerinden edilenlerin sayısının ilk kez 100 milyonu aştığını belirten UNFPA, birden fazla durumda olduğu gibi günümüz krizlerinde “kadınlar ve kız çocukları kabul edilemeyecek kadar yüksek bedeller ödüyor. “.

BM ajansı, “UNFPA, uluslararası toplumu kadın ve kız çocuklarının sağlığı, güvenliği, onuru ve geleceği için kritik öneme sahip hayat kurtaran hizmetlerin tüm insani müdahalelerin merkezinde yer almasını sağlamaya çağırıyor.”

UNFPA, davet edilen fonun, kurumun ve ortaklarının, acil durumlarda dünyadaki en savunmasız 66 milyon kadın, kız çocuğu ve gencin acil ihtiyaçlarına yanıt vermek için entegre üreme sağlığı hizmetlerinin sunumunu nasıl genişleteceğini özetledi.

Bu hizmetler, anne sağlığı ve acil doğum bakımından aile planlaması ve tıbbi ve psikososyal destek dahil olmak üzere toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi ve müdahalesine kadar uzanmaktadır.

UNFPA, “Dünya birden fazla ve kesişen krizlerle karşı karşıyayken, UNFPA hayat kurtarmak ve kadın ve kız çocuklarının haklarının ve ihtiyaçlarının korunmasını ve yerine getirilmesini sağlamak için öngörülebilir ve esnek insani yardım çağrısında bulunuyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu